Mnoho matek zažívá z jednoho či jiného důvodu během kojení bolest. Pro některé matky to může být natolik nepříjemné, že se rozhodnou od kojení zcela ustoupit. Odborníci doporučují, aby byly děti kojeny nejméně do věku jednoho roku. Proto je vhodné v případě potíží věnovat čas zjišťování, v čem problém spočívá, a naučení se některých osvědčených metod, které mohou přinést úlevu od bolesti při kojení. Náprava přisátí: Nejčastější příčinou bolesti během kojení je nesprávné přisátí dítěte. Při kojení by dítě mělo mít v ústech bradavku i celý dvorec.
Bradavka by se měla nacházet hluboko v ústech, blízko zadní části patra, takže když dítě saje, neměl by přímo na bradavku působit příliš velký tlak. Rty dítěte by měly být mírně ohrnuty ven, mezi rty a prsem by neměl být žádný prostor pro průchod vzduchu. Nos musí zůstat volný, protože během kojení dítě nosem dýchá. Chcete-li dítě úspěšně umístit do správné polohy, přitáhněte si je k sobě, hlavičku mu nechte mírně zakloněnou, bradu by mělo mít velmi blízko u prsu. Prs mírně zmáčkněte a namiřte bradavku směrem do zadní části úst dítěte. Polohu upravujte, dokud nedosáhnete přisátí, které nebolí a při němž se dítě kojí dlouhými a rytmickými loky.
Pokud vám dosažení správného přisátí dělá potíže, promluvte si s poradkyní pro kojení a zjistěte, zda nemá dítě potíže s podjazykovou uzdičkou, protože ta bývá častou příčinou problémů s přisátím.
Pokud má dítě problémy s přisátím, často při kojení nakonec cumlá přímo bradavku, čímž může způsobit její poranění a ta bývají velmi bolestivá. Správné přisátí pomůže tomuto problému se vyhnout. Pokud však již k poranění došlo, existují určité postupy, které vám pomohou od bolesti pomoci. Například můžete použít prsní obklady obsahující hojivé látky podporující regeneraci. Úlevu od bolesti mohou přinést studené obklady, přinejmenším dočasně, jen nezapomeňte, že nesmíte dávat přímo na kůži led.
Pokud má vaše dítě hlad, saje energičtěji než obvykle, čímž způsobí ještě výraznější poškození vašich již tak bolavých bradavek. Proto se snažte rozpoznat již rané příznaky hladu a nabídněte dítěti nejprve ten prs, který je méně poraněn. Takto zajistíte, že až bude dítě připraveno na druhý prs, nebude již sát tak energicky. Před kojením odstříkněte několik kapek mléka, pomůžete tak stimulovat ejekční reflex a předejít tomu, aby dítě do bradavky ve snaze získat mléko žvýkalo.
Pokud vaše prsy bolí tak moc, že kojit nemůžete, mléko odstříkejte nebo odsajte, aby se jeho tvorba nebrzdila a aby nedošlo k nalití prsů. Jako řešení, které umožní pokračovat v kojení, může někdy posloužit krytka na bradavky.
K bolestivým bradavkám mohou vést i jiné faktory, například kvasinková či bakteriální infekce nebo různé kožní potíže jako ekzém či svrab. V případě infekce je třeba se poradit s lékařem, který předepíše vhodné léky. Kůži bradavek a prsů také mohou podráždit agresivní složky v kosmetických a hygienických výrobcích, případně může jít o důsledek alergie na nový výrobek, který používáte teprve krátce. Zkuste zjistit, co je příčinou, a výrobek pak vyřaďte. Mezi nejčastější výrobky způsobující podráždění patří sprchové gely a pěny do koupele, které mohou kůži bradavky příliš vysušovat. Prsy omývejte pouze teplou vodou, nepoužívejte na ně žádné výrobky tohoto druhu.
Péči o bradavky zajistíte tím, že vymáčknete po kojení několik kapek mléka a po bradavkách je rozetřete. Mléko má na pokožku uklidňující a ochranný účinek. Také můžete vyzkoušet balzám na bradavky, který kůži dodává živiny a chrání bradavky před praskáním.
Další častou příčinou bolesti během kojení je nalití prsů neboli hromadění mléka v prsech. Nevynechávejte kojení, a pokud tak učinit musíte (např. kvůli práci nebo proto, že nejste doma), mléko v intervalech odpovídajících kojení odstříkávejte. Teplé obklady a masáže mohou také podporovat tok mléka a od tlaku poněkud ulevit.