Reflux

Možná si všimnete, že vaše dítě během kojení nebo těsně po něm „ublinkává“ trochu mléka. Jde o normální jev, tzv. reflux, který ve většině případů nepředstavuje nic, co by vám mělo dělat starosti. Reflux se projeví vždy, když dítě spolkne více mléka, než jeho drobný jícen dokáže pojmout. Přebytečné mléko se tak dostane zpět do úst. Statistiky říkají, že u 50 % novorozenců se reflux projevuje denně, většina dětí z těchto potíží postupně do jednoho roku vyroste. Projevy refluxu mohou mít jak děti kojené, tak děti krmené z láhve.

Reflux může v tomto případě probíhat nepozorovaně, dítě nemusí mléko, které se mu dostalo do úst, vyplivnout, ale může je spolknout. Pokud si všimnete, že dítě polyká i poté, co krmení již skončilo, může to být příznak nepozorovaného refluxu.

Pravděpodobnost, že se reflux projeví, se zvyšuje, pokud je dítě velmi hladové a začne se kojit rychle, pokud máte prsy přeplněné mlékem nebo spolyká-li dítě příliš mnoho vzduchu, protože bradavku často pouští.

V některých případech může být reflux příznakem i dalších stavů, například reakce na kravské mléko nebo nemoci označované jako gastroezofageální reflux. Pokud však dítě vytrvale přibývá na váze a nevykazuje jiné příznaky potíží, je pravděpodobné, že reflux bude způsobovat pouze mírné problémy vám, protože vyžaduje nějaké to uklízení nebo mytí, žádný zdravotní problém však nepředstavuje.

Pokud se reflux projevuje několikrát denně nebo pokud je doprovázen dalšími příznaky, například dávením, potížemi s polykáním, podrážděností, vytrvalým pláčem, zvracením nazelenalého nebo nažloutlého obsahu žaludku, pokud dítě prohýbá při krmení záda nebo nenabírá na váze, je namístě poradit se s lékařem.

Jak pomoci dítěti s refluxem

Všeobecná doporučení, která by měla snížit potíže způsobované refluxem:

  • Krmení dítěte tak, že je držíte svisle
  • Odříhnutí dítěte po každém krmení
  • Držení dítěte po kojení asi 20 minut ve svislé poloze
  • Vyhýbání se dlouhým pauzám mezi kojeními, což má předcházet tomu, aby se vaše dítě kojilo příliš hltavě
  • Pokud dítě krmíte z láhve, zajistěte, aby dírka v savičce nebyla příliš velká, protože tak by docházelo k příliš rychlému toku příliš velkého množství mléka
  • Podložení matrace v místě, kde má dítě hlavičku – bude-li mít hlavu o něco výše než nohy, může to pomoci problému zpětného toku mléka předcházet

Pokud trpí vaše dítě vážnějšími projevy refluxu, může lékař doporučit některý z běžných postupů, jak dosáhnout úlevy od tohoto problému. Prvním krokem je kontrola, zda nemá dítě alergii na kravské mléko. Zkuste vyloučit mléko a mléčné výrobky, například sýry či jogurty, ze stravy dítěte a sledujte, zda dojde k nějaké změně. Pokud se ukáže, že protein z kravského mléka příčinou refluxu není, může lékař doporučit použití dětského antacidu, který pomůže neutralizovat kyselinu v žaludku, jež může způsobovat bolest a podráždění hrdla. Případně může lékař navrhnout používat odsávané mateřské mléko (nebo náhradu mléka) se zahušťovadlem. Použití zahušťovadel coby prostředek proti refluxu je starý recept, který není příliš podpořen vědeckými důkazy, a proto se před zkoušením těchto metod poraďte s lékařem.

Příznaky prořezávání zoubků
Jak přirozeným způsobem zvýšit tvorbu mateřského mléka