Po narození dítěte se v prsech začne tvořit mlezivo, kapalina obsahující živiny a protilátky, které chrání novorozence před infekcemi. O dva až pět dní později se v prsou začne tvořit mléko. Prsy mohou ztěžknout, nalít se a být horké. Tento stav se označuje jako nalití prsů. Běžně může trvat od několika dnů po několik týdnů. Pokud mateřské mléko, které se tvoří ve zvýšené míře, není odsáváno, ať již kojením nebo pomocí odsávačky, mohou prsy začít bolet, ztvrdnout a působit potíže jak matce, tak dítěti, protože kojení je pak obtížnější.
K nalití prsů obvykle dochází během prvních dnů po porodu, ale stejně tak k němu může dojít, když máte zavedenou určitou pravidelnost kojení a dojde z jakéhokoli důvodu k vynechání některého kojení, například kvůli náhlému přerušení kojení nebo když dítě začne pít citelně méně než obvykle. Nejčastějším viníkem je špatné přisátí. V takovém případě dochází k tomu, že dítě se nedokáže řádně kojit, a vaše prsy mohou být přeplněny mlékem.
Tvrdé bradavky mohou také dítěti ztěžovat přisátí. To pak může vést k tomu, že se bude snažit přisát o to usilovněji, což může být další příčinou popraskaných a bolavých bradavek. Některé matky se mohou rozhodnout vynechat jedno nebo dvě kojení a snaží se dát bradavkám šanci na regeneraci, ale tento postup vede pouze k dalšímu zhoršení nalití prsů. Déle trvající nalití prsů může vést ke snížení tvorby mléka, případně se může vyvinout infekce, tzv. mastitida.
Obvyklé příznaky zahrnují:
V ideálním případě by mělo být možné začít kojit dítě během několika hodin po porodu. Kojte dítě v intervalu 1 až 3 hodin, případně vždy, když zaznamenáte příznaky hladu. Novorozený kojenec může projevovat hlad neklidem, hledáním prsu nebo pohyby rtů. Promluvte si s poradkyní pro kojení a ujistěte se, že je dítě správně přisáté. To může být nesmírně důležité, mj. pro vaši ochranu před různými problémy, například nalitím prsů či bolestivostí bradavek. Pokud je třeba vynechat některé kojení, mléko odsajte (můžete je skladovat v mrazničce a lze je použít, když budete v práci nebo na cestách). Během kojení se snažte nejprve jeden prs zcela vyprázdnit a teprve poté nabídnout druhý prs. Nové kojení začínejte prsem, kterým končilo předchozí kojení. Odstavení, až nastane jeho doba, by mělo probíhat postupně. Náhlé přerušení kojení může způsobit, že budete mít prsy plné mléka, což povede k bolestivému nalití prsů nebo k mastitidě.
Trpíte-li nalitím prsů, zkuste kojit dítě co možná nejčastěji. Teplým obkladem před kojením můžete prsy změkčit, což umožní z nich odsát více mléka. S bolestí a otokem pomůže paracetamol. Pokud jsou prsy i tak bolestivé a nateklé i po kojení, zkuste aplikovat studené obklady. Můžete použít namočený ručník nebo prsní obklad, který obsahuje uklidňující složky. Ten současně jemné pokožce kolem bradavek dodá živiny a pomáhá předcházet popraskání bradavek. Také jemná masáž prsu před kojením a během něj může napomoci lepšímu toku mléka. Vaše dítě může mít problém se správně přisát kvůli tvrdým bradavkám. Když nejprve trochu mléka odsajete, můžete mu to usnadnit.
Když nekojíte, zkuste odsávat mléko rukou nebo pomocí odsávačky mateřského mléka. Určitou úlevu vám může zajistit i podprsenka pro kojící matky, která vám dobře padne a nabízí dostatečnou oporu.
Pokud žádná z těchto metod nepomáhá a vaše prsy jsou stále nalité, poraďte se ohledně dalšího postupu s lékařem.