Od početí po porod prošlo vaše tělo významnými změnami, jejichž smyslem bylo zajistit skvělý domov pro rostoucí plod. Váš úkol živitelky dítěte však porodem nekončí. Změny v těle matky pokračují, umožňují nástup procesu laktace a zajišťují živiny a imunologickou ochranu pro novorozence.
Jako laktace se označuje proces tvorby mléka a současně i období, během kterého matky kojí své dítě. Prsy jsou tvořeny převážně z tukové tkáně, která obsahuje též tzv. prsní žlázy. V těchto žlázách se vytváří mateřské mléko. Mléko poté putuje speciálními kanálky a následně se dostává bradavkou do úst dítěte, které tomu napomáhá sacími pohyby.
Během těhotenství se vaše prsy zvětší, stejně jako bradavky, které navíc ztmavnou. Možná si povšimnete i toho, že cévy na prsou budou viditelnější. Při porodu dítěte se působením hormonu oxytocinu stimulují děložní kontrakce a zahájí se proces laktace. První mléko, které se ve vašem těle po porodu začne vytvářet, se nazývá mlezivo. Je bohaté na živiny a protilátky, které slouží k ochraně dítěte před mikroby a infekcemi.
Po 2 až 5 dnech se začne vytvářet skutečné mléko. Můžete si všimnout, že jsou prsy najednou o několik velikostí větší, těžší a na dotek více horké. Tento jev se označuje jako nalití prsů. Pokud se vaše dítě řádně kojí, prsy množství tvořeného mléka přizpůsobí a žádné problémy mít nebudete. Pokud se však dítě nekojí správným způsobem (nejčastějším problémem bývá nesprávné přisátí), může se nalití prsů přeměnit v mastitidu, infekci způsobenou nahromaděním mléka v prsech. Právě proto je důležité kojit dítě tak často, jak to vyžaduje, a pokud to není možné, je nutné mléko odsávat a pomáhat tak prsy vyprazdňovat.
Laktaci řídí „poptávka“. Množství vytvářeného mléka přímo závisí na množství mléka odebíraného během kojení. Světová zdravotnická organizace doporučuje zkusit začít kojit do hodiny od porodu a kojit dítě tak, jak to bude vyžadovat, případně vždy, když si u novorozence povšimnete prvních známek hladu. V ideálním případě by se mělo dítě výhradně kojit do 6 měsíců, kdy je možné začít pomalu zavádět do stravy příkrmy. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby se s kojením pokračovalo v kombinaci s příkrmy až do 2 let.
Mateřské mléko obsahuje převážně vodu, ale také cukry, tuky, proteiny, minerály a další živiny. Všechny tyto složky poskytují vašemu dítěti vše, co potřebuje k vývoji a růstu. Protilátky a vitamíny z mateřského mléka chrání dítě také proti infekcím, dokud se jeho imunitní systém natolik nerozvine, že může tuto úlohu převzít.
Další přínosy zahrnují nižší riziko vzniku alergií, astmatu, cukrovky a vysokého cholesterolu. Kojené děti bývají méně často hospitalizované a navštěvují doktora méně než děti krmené náhradou mateřského mléka. Existují také studie, které tvrdí, že s kojením souvisí i vyšší IQ.
Kojení je ale přínosné i pro matky. Snižuje úroveň stresu, reguluje krevní tlak, snižuje riziko vzniku poporodních depresí a může vás chránit i před rakovinou vaječníků či prsu.