Trápí vás nejistota, zda máte během doby kojení dostatek mateřského mléka? Především pokud si připadáte vyčerpaná a unavená a dítě nikdy nepřestává plakat, zmocňují se vás pochyby. Ty pak dokážou vyvolat řetězovou reakci. Když se cítíte vyčerpaná a unavená, což jistě můžete skutečně být, začnete si dělat starosti, že se dítě dost nenasytí. Tím se zvýší vaše úzkost a stres, což má negativní dopad na tvorbu mléka. Chápeme, že první měsíce s dítětem jsou nejcennější. Chceme vám proto pomoci dosáhnout toho, abyste je oba prožili co nejpříjemněji, takže pokračujte ve čtení.
Pokud vaše dítě přibývá na váze jen na základě kojení, znamená to, že dostává mléka dostatek. Na druhou stranu, je-li dítě velmi spavé a potřebuje pomoc při buzení, ztrácí na váze a má stolici jen zřídka, je moudré se ujistit, zda dostává dostatek mléka.
Stres může být jedním z faktorů, který dokáže způsobit, že bude tvorba mléka nedostatečná. Jako čerstvá maminka toho musíte zvládnout opravdu hodně. Musíte mít trpělivost se sebou i s dítětem. Až postupně získáte více sebevědomí ohledně kojení, bude vaše dítě prospívat a oba budete šťastní. Obecně platí, že s druhým dítětem bývají matky mnohem uvolněnější a více v pohodě. I vyčerpání může mít negativní vliv na tvorbu mléka.
Důležitou otázkou je, co během období kojení jíst k zajištění optimálních podmínek pro dostatečnou tvorbu mléka. Ať budete po porodu a během doby kojení jíst cokoli, bude to mít vliv na množství mléka, které budete mít, a bude to přímo ovlivňovat vaše dítě. Jedním z nejlepších způsobů jak zvýšit tvorbu mléka, je pokračovat v kojení. Kojení stimuluje příslušné nervy a pomáhá vytvářet v prsu více mléka. Zatímco dítě pije, vaše tělo vysílá signál požadující další tvorbu mléka.
Klíčem ke zvýšení tvorby mléka je časté odebírání mléka z prsů, takže se mezi jednotlivými krmeními nahromadí méně mléka. Naše rada zní:
Čerstvé maminky mají občas s kojením problémy. Je-li to váš případ, nejste v tom rozhodně sama a už vůbec nejde o žádné selhání. Kojení by nemělo být bolestivé. Hodně důležitá je správná poloha dítěte u prsu. Nechte se poučit od poradkyně pro kojení nebo od porodní asistentky. Laktace je hormonální záležitost. Když jste ve stresu nebo cítíte dokonce úzkost, vaše tělo vytváří adrenalin, jehož účinek pak převáží nad prolaktinem a tvorba mléka se může zpomalit.
Pokud kojíte, snažte se mít dostatečný přísun tekutin. I správná hydratace bude napomáhat tvorbě mléka. Pokud jde o to, co pít, je nejvhodnější voda, bylinkový čaj nebo fenyklový čaj. Není špatné si navyknout vždy se napít v rámci přípravných úkonů před kojením. Nečekejte, až dostanete žízeň. To je až poslední krok, kterým se vám tělo snaží upozornit na dehydrataci.
Nestyďte se požádat o radu jiné maminky. Třeba své vlastní maminky, sestry, známé, která má již tři děti nebo dobré přítelkyně, jejíž chlapeček tak pěkně prospívá. Určitě vám, čerstvé mamince, která si není jista, jak dobře kojení zvládá, rády pomohou. Případně si najděte další odborné rady ohledně kojení a váš život bude snazší pro vás i vaše dítě.