Kojení

Zásady úspěšného kojení

Mateřské mléko prostě nemá konkurenci. Obsahuje vše, co dítě potřebuje, aby prospívalo. Dítě získává z mateřského mléka nejen výživu, ale i protilátky proti infekcím a všechny potřebné živiny pro jeho růst a vývoj. Většina žen v porodnici je rozhodnutá kojit své dítě. Aby bylo kojení úspěšné a vydrželo, co nejdéle, je třeba dodržovat následující zásady:

  • Matka (a její okolí) by měla být předem poučená o významu přirozené výživy, správné technice kojení a měla by být pevně rozhodnuta kojit.
  • Dítě třeba přiložit k prsu v průběhu první půlhodiny po porodu, tedy začít kojit čím dříve.
  • První kapky mléka (mlezivo) jsou pro dítě důležité.
  • Kojení po porodu je třeba věnovat většinu času – matka s dítětem nepřetržitě (rooming-in).
  • Kojené dítě nemá znát dudlík ani láhev, to vede k problémům při kojení a jeho rychlému ukončení. Krmení z láhve je jednoduchý způsob, novorozenci se nedostává uspokojení z dotyku matčina prsu a nikdy nebude mít blahodárný účinek na dítě a matku. Zdravé, výlučně kojené dítě nepotřebuje čaj ani vodu.
  • Je důležité zajistit správnou polohu a správné přisátí při kojení, přiložit dítě k prsu, nikoli prs k dítěti.
  • Kojit třeba podle zájmu dítěte, ne podle přesně stanoveného harmonogramu. Na začátku po narození přikládáme k prsu na 5-7 minut, později tuto dobu prodlužujeme, podle přání dítěte.
  • Dítě nepije z bradavky, ale z prsu, to znamená, že musí zachytit i dvorec-dostatečnou část prsu.
  • Již první a druhý den po porodu by měla matka osvojit dovednosti pro správné přiložení a přisátí dítěte k prsu.
  • Dítě má pít, dokud se dostatečně nezasytí.
  • Nedostatečnou tvorbu mléka třeba začít řešit odstraněním rušivých vlivů, zkontrolováním techniky kojení a častějším přikládáním, ne dokrmovaním.
  • Důležitá je důvěra ve vlastní schopnost úspěšně kojit své dítě.

Novorozeňata tak mají nepřetržitý kontakt s matkou a jejich výživa probíhá přirozeně a klidně, jako spontánní záležitost, v níž časový rozvrh nemá místo.

Hygiena kojení

Ošetřováním a tedy správnou hygienou prsou se předchází obávaných zánětlivým komplikacím a vznikem ragád – drobné poranění na bradavkách. Prsní bradavky třeba ošetřovat každý den, před a po každém kojení. K mytí je nejvhodnější čistá, teplá voda. Po kojení je omytí bradavky a dvorce potřebné proto, aby se z těchto míst odstranili zbytky slin dítěte, které mohou vyvolat nežádoucí kvašení na povrchu bradavky. Omyté bradavky je vhodné ošetřit nedráždivou mastí s hojivými účinky Multi-Mam Balm – rostlinného původu nebo Multi-Mam Lanolin-čistý medicínský lanolin, při použití kterých není nutností prsní dvorec ani bradavky mýt před každým kojením. Kojící matka by měla vždy nosit správnou podprsenku vhodnou pro kojící maminky.

Problémy s tvorbou mléka

Nedostatek mléka
Častou příčinou je pozdní začátek kojení, vzácné kojení s noční přestávkou, velmi krátké kojení, nesprávné přikládání a přikrmování.

Nadbytek mléka
Je vzácný, způsobují ho nesprávné postupy kojení. Jde o špatné přisátí nebo předčasné odložení dítěte od prvního prsu, které ve snaze nahradit potřebnou energii obsaženou v zadním mléce, vypije i z druhého prsu větší množství předního mléka.